Ortadoğu’da Gerilim Tırmanıyor: İran, İsrail’e Saldırıyor
Ortadoğu’da Gerilim Tırmanıyor: İran, İsrail’e Saldırıyor
Ortadoğu'da gerilim tırmanıyor. İran, İsrail'e insansız hava araçları (İHA) ve balistik füzelerle saldırdı. İsrail'in 1 Nisan'da Suriye'nin başkenti Şam'daki İran konsolosluğuna düzenlediği saldırı sonrasında İran'dan beklenen misilleme geldi. Bu saldırıda 2'si general olmak üzere 7 kişi hayatını kaybetti.

İran'ın saldırısı sonrasında İsrail Ordusu, "İran’dan İsrail’e doğru saldırı için çok sayıda İHA gönderildi; savunmamız hazır" açıklamasını yaptı. ABD, İsrail'in yanında olduğunu ilan ederken, Ürdün bazı İran İHA'larını düşürdüğünü duyurdu. İran ise yaptığı yeni açıklamada "Mesele sonuçlanmıştır" ifadesini kullandı.

ABD Başkanı Joe Biden, İran'ın İsrail'e yönelik saldırılarını en güçlü şekilde kınadığını belirtti. Biden, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'ya "ülkeye desteklerinin tam olduğu" mesajını iletti ve İran'a ortak diplomatik tepki verilmesi için G-7 liderlerini toplayacağını bildirdi.

İsrail Güvenlik Kabinesi, İran'ın saldırısına yanıt vermek için Savaş Kabinesine yetki verdi. Bu adımla Savaş Kabinesi, Güvenlik Kabinesinin onayına ihtiyaç duymadan İran'ın saldırısına verilecek yanıt konusunda karar alabilecek.

Suudi Arabistan, bölgedeki askeri gerilimin artması ve bunun tehlikeli yansımalarından "büyük endişe duyduğunu" açıkladı. İsrail ordusu ise, İran'ın saldırılarının ardından yaptığı uyarıyı güncelleyerek, sığınaklarda kalmaya gerek olmadığını duyurdu.

İsrail, BM'yi saldırı altında olduğu gerekçesiyle acil toplantıya çağırdı. BM Genel Sekreteri Guterres, İran'ın İsrail'e yönelik hava saldırılarını kınadı ve bölgede saldırganlığın derhal son bulması için tüm taraflara sükunet çağrısında bulundu.

İran'ın başkenti Tahran'da toplanan bir grup, İran'ın İsrail'e yönelik İHA saldırılarına destek vererek gösteri düzenledi. Bu gelişmeler ışığında, Ortadoğu'da durumun ne yöne evrileceği merak konusu. Tüm dünya, bu gerilimin düşmesini ve barışın sağlanmasını umuyor.

Diyarportal
Official Verified Account

Diyarportal.com diyarbakır adına açılmış olup diyarbakırda yaşananları size sunmak için açılmıştır

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

https://diyarportal.com/assets/images/user-avatar-s.jpg
Bunun için ilk yorumu yazın!