SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yüzde 49,25 zam
SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yüzde 49,25 zam
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, SSK ve Bağ-Kur emeklilerine ocak ayında yapılacak zam oranının yüzde 49,25 olarak belirlendiğini duyurdu. Bakan Işıkhan, bu zammın emeklilerin alım gücünü artıracağını, enflasyonla mücadeleye katkı sağlayacağını ve mali disiplini bozmayacağını söyledi.

Bakan Işıkhan, Ankara’da düzenlediği basın toplantısında, ocak ayında açıklanan enflasyon rakamlarına göre SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yüzde 37,57 oranında zam yapıldığını hatırlattı. Ancak bu zammın emekliler arasında adaletsizlik yarattığını ve memur emeklileri ile arasındaki farkı açtığını belirten Bakan Işıkhan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla SSK ve Bağ-Kur emeklilerine ek yüzde 5 puan zam verildiğini duyurdu. Böylece ocak ayında yapılacak zam oranının yüzde 42,60’a yükseltildiğini kaydeden Bakan Işıkhan, bununla da yetinmediklerini ve emeklilere uygulanacak refah payı ile zam oranını yüzde 49,25’e çıkardıklarını bildirdi.

Bakan Işıkhan, bu zammın emeklilerin yüzünü güldüreceğini ve hayat standartlarını yükselteceğini ifade etti. Bakan Işıkhan, “Emeklilerimiz, bu zammın farkını ocak ayı maaşlarında görecekler. En düşük emekli aylığı 10 bin liraya yükselmiş olacak. Bu, emeklilerimizin alım gücünü artıracak ve onlara daha iyi bir yaşam kalitesi sunacaktır.” dedi.

Ayrıca bu zammın enflasyonla mücadelede de önemli bir rol oynayacağını ve piyasaları rahatlatacağını vurgulayan Bakan Işıkhan, “Bu zam, emeklilerimizin talep yönünden enflasyona katkısını azaltacak ve fiyat istikrarına destek olacaktır. Aynı zamanda, bu zam, piyasalarda güveni artıracak ve ekonomik aktiviteyi canlandıracaktır.” diye konuştu.

Bakan Işıkhan, bu zammın bütçeye etkisinin de hesaplandığını ve sürdürülebilir bir mali disiplin çerçevesinde gerçekleştirildiğini belirtti. Bakan Işıkhan, “Bu zam, bütçemize yaklaşık 100 milyar lira ilave yük getirecektir. Ancak bu yükü, gelir artırıcı ve harcama kısıtlayıcı tedbirlerle karşılayacağız. Bu zam, mali dengelerimizi bozmayacak, aksine güçlendirecektir.” ifadelerini kullandı.

Bakan Işıkhan, SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yapılacak zam farklarının ne zaman ödeneceği konusunda da bilgi verdi. Bakan Işıkhan, SSK emeklilerinin zam farklarının 26 Ocak’ta, Bağ-Kur emeklilerinin zam farklarının ise 28 Ocak’ta banka hesaplarına yatırılacağını söyledi. Bakan Işıkhan, emeklilerin zam farklarını istedikleri bankadan çekebileceklerini de ekledi.

Bakan Işıkhan, son olarak, emeklilerin haklarını korumak ve iyileştirmek için çalışmaya devam edeceklerini ve emeklilerin yanında olduklarını dile getirdi. Bakan Işıkhan, emeklilere hayırlı olsun dileklerini iletti.

Diyarportal
Official Verified Account

Diyarportal.com diyarbakır adına açılmış olup diyarbakırda yaşananları size sunmak için açılmıştır

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

https://diyarportal.com/assets/images/user-avatar-s.jpg
Bunun için ilk yorumu yazın!