“1.Mezopotamya Turizm ve Gastronomi Fuarı” yoğun ilgi ile devam ediyor
Diyarbakır...

“1.Mezopotamya Turizm ve Gastronomi Fuarı” yoğun ilgi ile devam ediyor

“1.Mezopotamya Turizm ve Gastronomi Fuarı” yoğun ilgi ile devam ediyor

Diyarbakır Valiliği ev sahipliğinde Büyükşehir Belediyesi ana sponsorluğunda düzenlenen “1.Mezopotamya Turizm ve Gastronomi Fuarı” yoğun ilgi görüyor.

Mezopotamya’nın tarih, kültür, doğa, yaban hayatı ve lezzetleriyle öne çıkması amacıyla düzenlenen “1.Mezopotamya Turizm ve Gastronomi Fuarı” devam ediyor.

Diyarbakır Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen fuarda Portekiz, Belçika, Rusya, İspanya, Fransa, Azerbaycan, Özbekistan, Irak, İran ve Kamboçya’dan turizm katılımcıları yer alıyor.

Mezopotamya bölgesinin benzersiz coğrafyasını yansıtan Diyarbakır, Adıyaman, Batman, Gaziantep, Kilis, Mardin, Siirt, Şanlıurfa ve Şırnak’ın turistik değerlerinin yanı sıra bölgenin sahip olduğu kültürel, tarihi, inanç ve gastronomik varlıklarını ön plana çıkaran fuar, bölgenin eşsiz turizm potansiyelini gözler önüne seriyor.

Fuarda turizm ve gastronomi konusunda ünlü şefler, akademisyenler gerçekleştirdikleri söyleşiler ile katılımcılara bilgi veriyor.

Fuara Şırnak’tan katılan Medina Cesur, Mezopotamya Turizm ve Gastronomi Fuarı’nın bölgeyi tanıtan ilk fuar olması nedeniyle önemsediğini söyledi.

Cesur şöyle konuştu:

"Daha önce farklı illerde olan bu tarz fuarlara sık sık gidiyordum. Ancak şimdi Diyarbakır'da yapılan bu hizmet bölgenin kalkınması için büyük bir avantaj oldu. Bölgemizdeki illerin stantları her biri ayrı ayrı güzellikleri ile buraya renk katmış."

Fuarı ziyaret eden Şıvan Ayyüz Mezopotamya kültürünün Diyarbakır’da tanıtılmasından mutlu olduğunu belirtti.

Fuarda farklı yemekler, farklı kültürler, farklı müzikler keşfettiğini belirten Ayyüz, şunları kaydetti:

“Benim ilgimi daha çok yemekler çekti. Çünkü her bölgenin her yörenin kendine ait bir yemek kültürü var. Onları tattığınız zaman çok zengin bir yemek kültürü ile karşılaşıyorsunuz. Turizm amacıyla kurulan stantlar da benim ilgimi çekti.”

Fuarı ziyaret eden ve turizmle ilgilenen Murat Gezer, fuarın bölgeye çok katkı sağlayacağını ifade ederek, yöresel yemekler ve yöresel etkinliklerle fuarın renklendiğini anlattı. İlk defa yapılmasına rağmen fuarın çok başarılı olduğunu kaydeden Gezer, Diyarbakır’ın tanınması ve tanıtılmasına ayrıca katkı sağlayacağını aktardı.

Kaynak

Diyarportal.com diyarbakır adına açılmış olup diyarbakırda yaşananları size sunmak için açılmıştır

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

https://diyarportal.com/assets/images/user-avatar-s.jpg
Bunun için ilk yorumu yazın!