“Diyarbakır surlarının efsanesi Benusen” oyunu prömiyer yaptı
“Diyarbakır surlarının efsanesi Benusen” oyunu prömiyer yaptı
Diyarbakır...

“Diyarbakır surlarının efsanesi Benusen” oyunu prömiyer yaptı

https://youtu.be/7E8us8X6dso

“Diyarbakır surlarının efsanesi Benusen” oyunu prömiyer yaptı

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesiile İstanbul Ferah Tiyatrosunun işbirliğiyle hazırlanan “Diyarbakır Surlarının Efsanesi Benusen” oyunu izleyici ile buluştu.

Büyükşehir Belediyesi, Feqiyê Teyran Kültür Sanat Sezonu kapsamında etkinlikleri vatandaşlarla ücretsiz buluşturmaya devam ediyor.

Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı ile İstanbul Ferah Tiyatrosunun işbirliğiyle hazırlanan“Diyarbakır Surlarının Efsanesi Benusen” oyunu, Sezai Karakoç Kültür ve Kongre Merkezinde prömiyer yaptı. 

Tiyatroseverlerin yoğun ilgi gösterdiği oyunda folklorik gösteriler, ses ve ışık efektleriyle seyircilere görsel şölen sunuldu.

Karacadağ ve surların dekoru üç boyutlu animasyonla tasvir edildiği tiyatro oyunu izleyenlerin beğenisini kazandı.

Oyunu izlemeye gelen Fahrunnisa Kazan, tiyatro ekibinin performansının oyuna ivme kazandırdığısöyledi.

Kazan, oyunu keyifle izlediğini kaydederek, şöyle konuştu:

“Dijital efektlerinkullanılması, dansın araya girip oyunun zenginleştirmesi tam Diyarbakır'a uygun olmuş. Diyarbakır'ın zengin, kültürel, coğrafi, mimari ve sosyal yapısını bir oyunda çok güzel birleştirmiş. Diyarbakır sokaklarında gezerken nasıl bir keyif alıyorsanız bu oyunu izlerken de aynı tılsımı alıyorsunuz.”

İzleyicilerden Burak Kazan ise oyunda kentin kimliğinin renkli bir şekilde yansıtılmaya çalışıldığını söyledi.

Kazan, şunları dile getirdi:

“Oyunda Artuklu döneminde yapılan iki burcun yapılış hikayesini izledik. Oyun ile dün ile bugüne arasında bir köprü kuruldu.Işık, ses ve oyuncuların etkileyici yönleri oyunukeyifle izlememiz sağladı.”

Oyunculardan Mesut İzgi, gösterimde seyircinin ilgisinden memnun kaldıklarını belirterek, “Oyun tarihsel bir geçmişi, Diyarbakır’da var olan bazı efsaneleri anlatıyor. Diyarbakır seyircisiyle aynı zamanda kendi hemşerilerimle buluşmaktan apayrı bir mutluluk duydum.” şeklinde konuştu.

Oyunun konusu

Yedikardeş ve Ulu Beden burçlarını yapan taş ustası İbrahim ve kalfa olan oğlu Yahya’nın hikayesinin anlatıldığı oyunda usta ile kalfanın sonu trajik, başı rekabet ve dostlukla karışık hayat hikayesi anlatılıyor. 

Kaynak

Diyarportal
Official Verified Account

Diyarportal.com diyarbakır adına açılmış olup diyarbakırda yaşananları size sunmak için açılmıştır

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

https://diyarportal.com/assets/images/user-avatar-s.jpg
Bunun için ilk yorumu yazın!