Saraykapı yaya trafiğine açıldı
Saraykapı yaya trafiğine açıldı
Diyarbakır...

Saraykapı yaya trafiğine açıldı

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin restorasyon çalışmaları dolayısıyla trafiğe kapattığı Saraykapı, yayalar için yeniden ulaşıma açıldı.

Büyükşehir Belediyesinin, UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan Diyarbakır Kalesi’nde “Surlar’da Diriliş” mottosuyla devam ettirdiği restorasyon çalışmaları tüm hızıyla sürüyor.

İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığınca Saraykapı’da acil müdahale kapsamında, yayaların geçtiği kapıda can ve mal güvenliğini tehdit eden bölümlerde onarım çalışmaları yapıldı. 

Düşme tehlikesi olan taşların sağlamlaştırılması, derz yapımı ve cephe temizliği gibi müdahaleler sonrasında bariyerler kaldırılarak Saraykapı tekrar yaya trafiğine açıldı.

İçkale surları restorasyonu 2. Etap

Yapılan çalışmalar kapsamında Saraykapı’dan itibaren dış sura Hevsel’e doğru uzanan 11 burç restorasyonu ve Amida Höyük istinat duvarları yapıldı. 

Amida Höyük ve İçkale surları arasında kalan alanların kot düşürme ve çevre düzenlemeye yönelik yapılan arkeolojik kazıda toprak altında kalmış burç girişleri ve 2000 yıllık “Roma Yolu” gün yüzüne çıkarıldı.

AmidaHöyük’ün batı tarafında yapılan kazılarda iseİçkale’deki 3 burcun kapısı ortaya çıkarıldı.

Kaynak

Diyarportal
Official Verified Account

Diyarportal.com diyarbakır adına açılmış olup diyarbakırda yaşananları size sunmak için açılmıştır

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

https://diyarportal.com/assets/images/user-avatar-s.jpg
Bunun için ilk yorumu yazın!